Jdi na obsah Jdi na menu
 


Včela

 

Vývoj včely

probíhá formou dokonalé přeměny (metamorfóza). Od vajíčka po dospělý hmyz prochází několika stádii. Z vajíček se po třech dnech vylíhnou larvy, které rychle rostou zásluhou mateří kašičky, kterou jsou krmena během prvních 3 dnů. Později jsou krmena nektarem a pylem. Larvální vývojové stadium matky trvá 5 dní, dělnice 6 a trubci 7 dní. Po něm včely larvu, která se z původní měsíčkový stočené polohy vzpřímí, zavíčkujeme. Stádium vzpřímené larvy trvá při matce a dělníci 2 dny, při trubci 3 dny. Následující stádium kukly, z níž se vyvine dospělé image, trvá u matky 6 dní, při dělníci 10 a trubci 11 dní.

Teplota včel

Při příznivé vývojové teplotě (35 stupňů Celsia) trvá celkový vývoj matky 16 dní, dělnic 21 dnů a trubců 24 dní. Nižší teplota má za následek prodloužení času vývoje. Královna žije 2 až 6 let, dělnice 1 až 4 měsíce (v létě jen několik týdnů), trubci žijí asi 30 až 60 dní. Královna je dlouhá 22 mm, trubci 20 mm a dělnice 16 mm. Královna je tmavá a známe ji podle dlouhého bříška s mohutným kladielkom. Dělnice mají žihadlo a jsou tmavě pruhované.

Trubci jsou delší než dělnice a žihadlo nemají. Královna šíří kolem sebe zvláštní vůni - feromon, který zabraňuje larvám dělnic vyvinout se na novou královnu. Když královna zestárne a feromon zeslábne, začnou dělnice budovat buňky, ve kterých vychovají několik budoucích královen. Pokud se královna cítí stará, naklade vajíčka, ze kterých se později vylíhne první malá královna, která pozabíjí ostatní. Matka odletí z úlu a vezme si s sebou pár dělnic.

Včelí roj

Říkáme že se včely rojí. Tento roj se usadí na blízkém stromě. Tehdy lze vidět větve hustě pokryté stovkami včel. Z roje jako první vyletí pozorovatelka, jejichž úkolem je vybrat a vyhlédnout vhodný prostor pro nové hnízdo. Tam pak odvedou celý roj. V novém hnízdě postaví dělnické plásty se šestihrannými komůrkami, do kterých královna začne klást malé bělavé vajíčka. Ve starém úlu se zatím narodí první královna, která pomocí dělnic zabije ostatní a vydá se s trubci na svatební let. Po něm se vrací zpět do úlu. Trubci se zpět nedostanou, protože dělnice jejich dovnitř nepustí, ale poperou jejich, nebo je jednoduše vyženou. Královna pak klade po celý život až 2500 vajíček denně.